"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.

To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."

Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2024/2025

środa, 27 marca 2013

15 marca


Rok 2013 jest  rokiem poety Juliana Tuwima. W tym roku  przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku oraz  minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza “Prośba” w “Kurierze Warszawskim”.
“Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata
i różnorodna twórczość autora “Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima” – głosi tekst przyjętej w grudniu 2012 uchwały.





JULIAN TUWIM
Urodził się pod koniec XIX wieku w Łodzi. Polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden
 z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik. Dla nas znany przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary, Słoń Trąbalski, Bambo, Kotek, Abecadło, Rzepka.

Zachęcamy do zapoznania się ze stronami:
 http://juliantuwim.pl/
  http://poema.pl/kontener/199-julian-tuwim



wtorek, 19 marca 2013

22 lutego



NOC W BIBLIOTECE!


                                            

         Kończąc obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w naszej szkole,  biblioteka gimnazjalna zorganizowała nocne spotkanie pt. „Język ojczysty – pół żartem, pół serio”. Spotkanie rozpoczęliśmy w piątek o godzinie 20.00 - zabawami integracyjnymi. Kiedy już wszyscy się poznaliśmy, łatwiej nam było razem bawić się i pracować, a zajęć mieliśmy dużo. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę, która naprowadzała nas na ukryty kuferek ze skarbem. Wyłanialiśmy Mistrza Ortografii. Poznawaliśmy przysłowia polskie, oraz głosowaliśmy na zwycięzcę plastyczno – literackiego konkursu pt. „Kto się przysłów trzyma, ten się mądrym staje”. Humorystycznym elementem nocy  było wsłuchiwanie się w brzmienia naszego języka z różnych rejonów naszego kraju, wyrażane w gwarach oraz towarzysząca temu degustacja podlaskiej potrawy regionalnej. Miłym akcentem było również wspólne przygotowanie  kolacji  przy blasku świec, która z racji wesołej kompani smakowała nam bardziej niż zwykle. Formą relaksu było obejrzenie filmowej wersji lubianej przez nas książki, „Percy Jackson i  złodziej pioruna”.
        Miło było spędzić tę noc poza domem, w śpiworach, na karimatach i super wygodnych pufach. To była pierwsza taka noc w naszej bibliotece, ale pewnie nie ostatnia, bowiem noc ta było tak sympatyczna i pełna wrażeń, że nie sposób nie zorganizować jej po raz kolejny.