"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.

To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."

Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2024/2025

czwartek, 14 grudnia 2017

Czytanie na pożegnanie

Nasi najmłodsi uczniowie, którzy po skończonych lekcjach oczekują na swoich rodziców w świetlicy,  spędzą ten czas na słuchaniu niezwykłych opowieści. Od 14 grudnia ruszamy z cyklem „Czytanie na pożegnanie”, prowadzonym przez nauczycieli  bibliotekarzy: Agnieszkę Adamowicz i Urszulę Lewandowską. Podczas tych spotkań prezentowane będą książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, po to by wprowadzać naszych najmłodszych uczniów w niezwykle piękny świat literatury  dziecięcej. 

Zapraszamy...


poniedziałek, 11 grudnia 2017

Konkurs pięknego czytania

Biblioteka szkolna ogłasza Konkurs Pięknego Czytania dla  klas 7 szkoły podstawowej oraz  uczniów z  oddziałów gimnazjalnych, który rozpocznie się  13 grudnia 2017 r  w bibliotece szkolnej. 
Uczestnicy konkursu będą rywalizowali o tytuł Mistrza Pięknego Czytania.
W ramach konkursu należy  przeczytać  wylosowany fragment  tekstu przygotowanego  przez komisję konkursową. Losowanie tekstów odbędzie się w czwartek 21 grudnia w bibliotece szkolnej podczas dwóch długich przerw: o 12.00 i 13.05. Na przygotowanie interpretacji tekstu uczniowie mają czas do 8 stycznia 2018 r. W tym dniu wskażemy każdemu kandydatowi termin jego zmagań konkursowych.

Nagrody  czekają!!!


Prosimy zainteresowanych uczniów o zgłaszanie kandydatur od 13 do 15 grudnia 2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania czytanie

wtorek, 5 grudnia 2017

Lektury.gov.pl

Serwis pod adresem - Lektury.gov.pl  




to otwarty, dostępny cyfrowy zasobów lektur, który można pobierać przez Internet i czytać w dowolnym momencie lub słuchać w wersji audio za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Serwis powstał przede wszystkim z myślą o uczniach i nauczycielach, ale również mogą z niego korzystać rodzice, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.

środa, 15 listopada 2017

                                         INTERNETOWY KONKURS:
 „POLECAM CI KSIĄŻKĘ…”
REGULAMIN:
Organizatorzy:
 Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Józefowie im. Łączniczek Armii Krajowej.
Cele konkursu:
 rekomendowanie dobrej literatury i rozwijanie czytelnictwa,
 aktywizowanie społeczności lokalnej
Konkurs adresowany jest do rodziców  dzieci  i  młodzieży uczącej się w naszej szkole.
Założenia i przebieg konkursu:
 Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie na adres mailowy:  sp3@sp3.jozefow.pl  -załącznika Word, zawierającego:    
- Tytuł polecanej książki
- Imię i nazwisko autora
- krótkie uzasadnienie wyboru, który wcześniej nie była publikowany ani nagradzany w innych konkursach.
Przesłanie  wypełnionego załącznika jest równoznaczne z wzięciem udziału w konkursie i  oświadczeniem o posiadaniu pełni praw autorskich do zgłoszonego na konkursu tekstu.
 Do oceny prac powołana zostanie komisja, która oceni ich zgodność z tematem
konkursu,
 Laureaci otrzymają nagrody - publikacja na stronie www biblioteki szkolnej,
 Prace konkursowe nie będą zwracane.
Termin konkursu
 Konkurs trwa od 16 listopada do  16 grudnia  2017 r. 
 Podsumowanie konkursu odbędzie się 17.12.2017 r. o godz. 16.00
w  Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 w Józefowie.

Załącznik do
 KONKURSU:  „POLECAM CI KSIĄŻKĘ…”

Polecam Ci książkę:…………………………………………………………………………………………… ,
Którą napisał (napisała)………………………………………………………………………………………….. ,
ponieważ: …………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………….

wtorek, 5 września 2017

Nowy rok szkolny w bibliotece szkolnej













Inauguracja nowego roku szkolnego 2017/2018  za nami. Ale wytężona praca w bibliotece szkolnej rozpoczęła się już w wakacje.  Pod koniec sierpnia bibliotekarki wraz z innymi nauczycielami   zajęły się opracowywaniem podręczników dla uczniów.
 Książki należało wypakować, sprawdzić pod kątem ilościowym i zgodności z zamówieniem oraz ostemplować i nadać im numery zgodnie z księgą inwentarzową wprowadzić do bazy komputerowej. W tym roku nowe podręczniki i ćwiczenia z dotacji celowej finansowanej przez rząd otrzymali uczniowie klas I ,  VII   szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Razem ok. 9500 egz. nowych książek!





poniedziałek, 22 maja 2017

Zapraszamy do kolejnej zagadki!

Tym razem w naszej bibliotece znajduje się stara mapa.
Jakie miasto ona przedstawia?
Zastanów się, poszukaj wśród innych źródeł kartograficznych czy heraldycznych.

 A może spróbujesz odczytać pismo gotyckie?

Czekamy na odpowiedzi.
Na kartce podaj trzy argumenty uzasadniające Twoją odpowiedź:
-?
-?
-?
Termin oddania prac z odpowiedzią: 2.06.2017 (piątek)
Miejsce oddania: pudełko w bibliotece

Uwaga!
Prawidłowe, pełne odpowiedzi będą nagradzane, 

a na najciekawsze prace czekają nagrody książkowe:)

Owocnych poszukiwań
życzą
nauczyciele historii oraz bibliotekarki

poniedziałek, 27 marca 2017

Turniej Szachowy "Imieniny Józefowa"

W sobotę 18 marca, już po raz drugi, zorganizowany został Turniej Szachowy „Imieniny Józefowa” o Puchar Dyrektora Gimnazjum
Był on rozgrywany w czterech kategoriach wiekowych: dzieci do lat siedmiu, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, oraz tzw. OPEN – dla starszej młodzieży i dorosłych. Turniej zgromadził aż 130 uczestników, najstarszy z nich miał 60 lat, najmłodszy nie ukończył jeszcze piątego roku życia. Uczestniczyli w nim również szachiści, którzy na co dzień trenują tę królewską grę w naszej bibliotece podczas zajęć kółka szachowego.

Zwycięzcy, w każdej z kategorii wiekowej zostali nagrodzeni pucharami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci plecaków, toreb sportowych no i oczywiście szachami…


Konkurs Weyslejek - rozstrzygnięty

Miłą niespodzianką była dla nas wizyta Zofii Karandyszowskiej- 14 latki, która stworzyła konkurs "Weaslejek". Jako szkoła uzyskaliśmy w tym roku pierwsze miejsce pod względem liczby uczniów przystępujących do konkursu. Zgodnie z regulaminem biblioteka szkolna otrzymała od organizatorki zestaw siedmiu książek z zakresu fantasy. Spośród wszystkich uczniów biorących w nim udział wylosowano również nagrodę pocieszenia. Gratulujemy!!!





Projekt Breslau


Uważaj to miasto wciąga! Pod takim hasłem 12  marca, we współpracy z Biblioteką Miejską w Józefowie, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską. Pisarka zabrała nas na spacer po uliczkach przedwojennego Wrocławia, opowiadała o kulturze i dziejach miasta. Bohaterami książki jest grupa wrocławskich gimnazjalistów, która odkrywa w swojej starej szkole przedsionek pełen owianych tajemnicą przedmiotów. Wśród starych książek i map jest również pamiętnik prowadzony tuż po wojnie przez niemieckiego chłopca. „Projekt Breslau” to gwarancja dreszczyku emocji oraz ciekawej podróży w czasie.Wszystkie przepiękne miejsca zostały ujęte w jej najnowszej książce pt. „Projekt Breslau" wydanej przez Wydawnictwo BIS. Pozycję śmiało możemy polecić wszystkim miłośnikom historii.

Podczas spotkania była możliwość zakupu najnowszej książki autorki.  

"Weaslejek"



2 marca naszej szkole przeprowadzony został Konkurs czytelniczy "Weaslejek", czyli świat Harry’ego Pottera i jego przyjaciół. Z bardzo trudnym, wymagającym bardzo uważnego przeczytania poleceń testem, zmagało się aż 27 gimnazjalistów
Do wyboru tematyki przyczyniła się niezwykła popularność książek o przygodach Harry’go. Warunkiem uczestniczenia w konkursie była znajomość następujących pozycji J. K. Rowling:
•             "HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
•             "HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC"

•             "HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU"
Z niecierpliwością czekamy na wyniki....

Reyment czy Reymont


W poniedziałek 13 marca powitaliśmy w progach naszego gimnazjum Panią Ewę Koc – Dyrektor Powiatowej Biblioteki w Otwocku, która z wielką pasją przedstawiła nam ciekawe, choć trudne życie polskiego noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Poznaliśmy jego twórczość w 150. rocznicę urodzin pisarza, niemal całkowicie poświęconą zagadnieniom społeczeństwa, zwłaszcza jego najbiedniejszej warstwy – chłopstwa. Prelekcji towarzyszyła wystawa prezentująca życie, warsztat pisarski oraz przykłady ciekawych adaptacji jego dzieł. Wystawę można będzie oglądać do końca kwietnia.