Spotkanie z Nelą – małą Reporterką
19 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie zainicjowane przez Klub Młodego Podróżnika z książkami znanej wszystkim dzieciom, Neli – małej Reporterki. Oczami wyobraźni podróżowaliśmy razem z nią po wszystkich kontynentach. Poznaliśmy wiele pięknych miejsc i ludzi. Zobaczyliśmy mnóstwo fascynujących zwierząt i odkryliśmy skarby przyrody. Na koniec wszyscy zgodnym chórem zakrzyknęliśmy : Świat jest cudowny!
A Ty ? Czy jesteś gotowy na przygodę z Nelą ? Jeśli tak, to przyjdź do biblioteki po serię książek, które zabiorą Cię w niezapomnianą podróż po świecie.
"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.
To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."
Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2024/2025
środa, 21 listopada 2018
wtorek, 30 października 2018
Ciekawi ludzie czytają dzieciom
Z okazji święta bibliotek szkolnych , 23 października zorganizowane zostało w bibliotece spotkanie czytelnicze dla uczniów klasy IB pod hasłem „Ciekawi ludzie czytają dzieciom”, rozpoczynające cykl spotkań z pasjonatami, reprezentującymi różne grupy zawodowe. Miło nam było gościć Panią Ewę Koc, przez wiele lat pracującą na stanowisku dyrektora Biblioteki Pedagogicznej, a następnie Powiatowej w Otwocku, a obecnie instruktora powiatowego z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Podczas zajęć, łączących głośne czytanie z zabawą, uczniowie zapoznali się m.in. z twórczością Małgorzaty Strzałkowskiej, słuchając „wierszyków łamiących języki” czy rozpoznając litery alfabetu w „podróży z abecadłem”. Dzieci chętnie uczestniczyły także w zabawie z zagadkami związanymi z biblioteką, książką i czytaniem, a na pamiątkę spotkania otrzymały zakładki do książek.
Dziękujemy za miłe chwile spędzone z książką!
czwartek, 7 czerwca 2018
NAJLEPSI CZYTELNICY ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Miejsce Imię i nazwisko Klasa Liczba wypożyczeń
1. Kruszyński Przemysław 3F 48
2. Kosek Paulina 2D 37
3. Łapczyński Ksawery 7D 36
4. Ołpińska Marta 7B 34
5. Bieniecka Maria 7F 32
1. Kruszyński Przemysław 3F 48
2. Kosek Paulina 2D 37
3. Łapczyński Ksawery 7D 36
4. Ołpińska Marta 7B 34
5. Bieniecka Maria 7F 32
6. Kamiński Cyprian 2E 30
7. Duda Leszek 3E 29
8. Mielczarska Wiktoria 7B 28
7. Duda Leszek 3E 29
8. Mielczarska Wiktoria 7B 28
9. Gładysz Weronika 3A 27
10. Ignaczak Patrycja 3B 26
GRATULUJEMY!!!
10. Ignaczak Patrycja 3B 26
GRATULUJEMY!!!
PLEBISCYT NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK
12 maja - 6 czerwca
W bibliotece został przeprowadzony plebiscyt pt. „Ulubiona książka”. Zależało nam by uczniowie sami stworzyli listę książek, do których wraca się
z potrzeby serca, jak do starego przyjaciela, książek,
które poprawią nastrój, a czasem pomogą
w podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji.
Swoje propozycje przedstawiło 46 osób, a podane przez nich tytuły pozwoliły nam na zorientowanie się
w preferencjach czytelniczych naszych uczniów.
Lista wytypowanych książek została przedłożona pani Dyrektor Lidii Krupie. Sądzimy, że warto je zakupić
z potrzeby serca, jak do starego przyjaciela, książek,
które poprawią nastrój, a czasem pomogą
w podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji.
Swoje propozycje przedstawiło 46 osób, a podane przez nich tytuły pozwoliły nam na zorientowanie się
w preferencjach czytelniczych naszych uczniów.
Lista wytypowanych książek została przedłożona pani Dyrektor Lidii Krupie. Sądzimy, że warto je zakupić
by podążać za upodobaniami naszych czytelników.
poniedziałek, 4 czerwca 2018
Książki naszych rodziców, dziadków, pradziadków
ZBIÓRKA KSIĄŻEK
Książki z dzieciństwa mają moc przywoływania wspomnień
i emocji. Aby przedłużyć ich życie i podzielić się nimi
z najmłodszymi, tworzymy kolekcję "klasyka starych książek dla dzieci".
Zbieramy książki, które były czytane i bardzo lubiane przez rodziców, dziadków.
Mamy już kolekcję liczącą ponad 30 tytułów. Książki znajdą swe miejsce w bibliotece szkolnej i są udostępniane najmłodszym czytelnikom.
czwartek, 24 maja 2018
SPOTKANIE Z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM
15.05. 2018 r. w MDK uczniowie klasy 1B uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek dla dzieci - panem Wojciechem Widłakiem.
Autor książek o Panu Kuleczce i o Wesołym Ryjku porozmawiał z dziećmi na temat tego, co jest potrzebne do napisania książki, skąd się biorą pomysły, jak działa wyobraźnia. Przeczytał także fragmenty swoich książek.
Wojciech Widłak – pisarz, redaktor. Wieloletni członek redakcji miesięcznika „Dziecko”,
w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci. Współautor serii podręczników do szkoły podstawowej (Był sobie człowiek), autor tekstów i współredaktor wielu publikacji do klas 0-3. Ma w dorobku około dwudziestu książek, m. in. serie o Panu Kuleczce (z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej) oraz o Wesołym Ryjku (z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej).
W 2012 roku za przejmującą opowieść o chorobie dziecka Dwa serca anioła (z ilustracjami Pawła Pawlaka) otrzymał nagrodę Dużego Donga (przyznawaną przez polską sekcję IBBY). Laureat m.in. Nagrody Literackiej „Srebrny Kałamarz” im. Hermenegildy Kociubińskiej (2008) i nagrody Guliwer w krainie Liliputów (2013).
Dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Józefowie za zorganizowanie i zaproszenie naszych dzieci na to spotkanie.
piątek, 27 kwietnia 2018
"NIE PYTAJ, DUŻO KSIĄŻEK CZYTAJ!"
Wystawa książek dla najmłodszych naszych uczniów pod hasłem:
"NIE PYTAJ, DUŻO KSIĄŻEK CZYTAJ!"– jako skuteczna forma popularyzowania czytelnictwa, na której eksponowane są książki szczególnie godne polecenia.
Wystawie towarzyszą drzewka promujące piękno języka polskiego, czyli cytaty
z niektórych książek niosące przesłania, które warto wziąć sobie do serca.
Oto najpiękniejsze z nich:
„Z ludźmi jest tak jak z zegarkami! Najważniejsze jest to, co mają w środku” – Jan Brzechwa, „Tryumf pana Kleksa”
środa, 4 kwietnia 2018
piątek, 30 marca 2018
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2018
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzimy go każdego roku 2 kwietnia w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia.
W roku 2018 gospodarzem jest Łotwa, a plakat zaprojektował Reinis Pētersons.
Przeczytaj „List do dzieci całego świata” napisany z okazji dnia przez Inese Zandere (w tłum. Katarzyny Ryrych).
W książce małe jest wielkie
Ludzie skłaniają się ku rytmowi i regularności, tak jak w eksperymencie z fizyki pole magnetyczne układa żelazne opiłki, tak jak płatek śniegu porządkuje kryształki powstałe z wody. W bajce czy w wierszu dzieci cenią sobie powtarzalność, refren i motywy uniwersalne – powtarzane od nowa porządkują tekst, wnosząc do niego regularność. Świat zostaje uporządkowany. Pamiętam, kiedy będąc dzieckiem walczyłam z symetrią i porządkiem, o równe prawa tego co po lewej i tego co po prawej. Jeśli wystukiwałam na blacie stołu rytm, liczyłam, ile razy używałam jakiego palca, tak, aby inny nie czuł się pokrzywdzony. Miałam w zwyczaju klaskać tak, aby najpierw prawa dłoń uderzała o lewą, a następnie robiłam to na odwrót – lewa o prawą. To instynktowne dążenie do zachowania równowagi jest oczywiście zabawne, ale pokazuje, iż w każdym z nas istnieje potrzeba uchronienia świata przed utratą równowagi. Czułam, że jestem tą, która jest odpowiedzialna za ogólną równowagę…
Dziecięca skłonność do wierszy i bajek powstaje z ich potrzeby wnoszenia regularności w chaos świata. Wszystko skłania się ku określonemu porządkowi. Zagadki, ludowe piosenki, bajki, wiersze – wszystkie zrytmizowanie formy pomagają małym ludziom odnaleźć swą obecność w chaosie otoczenia. Tworzą instynktowną świadomość, że porządek w świecie jest możliwy, a każdy ma w nim swoje specjalne miejsce. Wszystko zmierza do jednego celu: rytmicznej organizacji tekstu, rzędu liter i projektowi strony, książki – jako dobrze zorganizowanej całości. Wielkie zawarte jest w małym i odzwierciedlamy to w książkach dla dzieci, nawet wtedy, kiedy nie myślimy o Bogu czy fraktalach. Książka dla dzieci jest cudowną siłą, która wyraża pragnienie i zdolność do bycia małej istoty. Pokazuje jej siłę i odwagę, aby żyć.
W książce małe jest zawsze wielkie, natychmiast, nie tylko w czasie dorosłości. Książka to tajemnica, w której coś, czego nie można odnaleźć – może być znalezione, lub osiągnięte, coś, co znajduje się poza naszym zasięgiem. To, czego czytelnik w określonym wieku nie może pojąć pozostaje wpisane w jego świadomość i działa, nawet wtedy, kiedy nie jest zrozumiane do końca. Książka obrazkowa może funkcjonować jak skrzynia skarbów mądrości i kultury, nawet dla dorosłego, kiedy dziecko sięga po książkę dla starszych i odnajduje swoją historię, znak rozwijającego się życia. Kontekst kulturowy kształtuje ludzi, tworząc grunt pod wrażenia, które nadejdą w przyszłości, podobnie jak doświadczenia, które w ten sposób przetrwają. Książka dla dzieci oznacza respekt i szacunek dla wielkości małego. Oznacza świat, który tworzy się za każdym razem, piękną i radosną powagę, bez czego wszystko, w tym literatura dla dzieci, byłoby tylko pustym, jałowym zajęciem.
https://www.ekokalendarz.pl/7364-2/#more-7364
wtorek, 27 marca 2018
Wystawa - Romeo i Julia w twórczości Elwiro Michała Andriollego
"Romeo i Julia" w twórczości Elwiro Michała Andriollego to pierwsza wystawa w kraju prezentująca komplet pierwodruków ilustracji Elwiro Michała Andriollego (1836-1893) do dramatu "Romeo i Julia" Williama Szekspira wydanego w Paryżu w 1886 roku.
Przygotowania i prace nad ilustracjami trwały w latach 1883–1885, drzeworyty wykonał Jules Huyot, a całość wydał Firmin Didot. Ilustracje Andriollego do dramatu Szekspira były dotychczas zupełnie zapomniane w Polsce. Od 1886 roku, a więc od chwili ich opublikowania nigdy nie były prezentowane w całości.
W naszej bibliotece wystawa gości od 22.03.2018 r. do 15.05.2018 r.
czwartek, 1 marca 2018
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH
Dzień 22 lutego, uczniowie naszej szkoły świętowali w bibliotece jako Dzień Gier Planszowych.
Zajęcia odbyły się w luźnej, zabawowej formule. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje ulubione gry oraz zagrać w nie z innymi.
Miano najpopularniejszej i najlepszej gry na tym pierwszym spotkaniu zdobyła „Gra o Tron”.
Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego oraz alternatywą dla telewizji, komputera czy smartfona. „Planszówki” zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale również rozwijają wyobraźnię, przenosząc nas w inny świat, oraz uczą logicznego myślenia, przewidywania i podejmowania decyzji. Odkrywanie tej formy spędzania czasu wolnego jest również wspaniałą okazją do integracji i znakomitej zabawy. Wydarzenie to było świetną rozrywką dla naszych uczniów.
W przyszłości planujemy cykliczne spotkania z grami.
Zajęcia odbyły się w luźnej, zabawowej formule. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje ulubione gry oraz zagrać w nie z innymi.
Miano najpopularniejszej i najlepszej gry na tym pierwszym spotkaniu zdobyła „Gra o Tron”.
Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego oraz alternatywą dla telewizji, komputera czy smartfona. „Planszówki” zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale również rozwijają wyobraźnię, przenosząc nas w inny świat, oraz uczą logicznego myślenia, przewidywania i podejmowania decyzji. Odkrywanie tej formy spędzania czasu wolnego jest również wspaniałą okazją do integracji i znakomitej zabawy. Wydarzenie to było świetną rozrywką dla naszych uczniów.
środa, 28 lutego 2018
PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Od 13 do 16 lutego odbywało się "Święto Książki" w klasach pierwszych.
Na początek uczniowie klasy 1a zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. W następnych dniach również uczestniczyli w takiej uroczystości uczniowie kl. 1b
i kl. 1c. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci wysłuchały z zainteresowaniem pięknych wierszy Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima w wykonaniu nauczycielek biblioteki.
Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki i infografikę "czytam ciekawą książkę". Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych, że stanie się molem książkowym.
piątek, 12 stycznia 2018
PODRÓŻE TE MAŁE I TE DUŻE ...
KSIĄŻKA to niezawodne wyjątkowe biuro podróży oferujące wiele niezapomnianych,
pięknych miejsc i przygód. Biblioteka szkolna proponuje wszystkim czytelnikom NA FERIE ZIMOWE fascynujące i bezpieczne podróże po świecie.
pięknych miejsc i przygód. Biblioteka szkolna proponuje wszystkim czytelnikom NA FERIE ZIMOWE fascynujące i bezpieczne podróże po świecie.
POLECAMY:
Jak ekscytujące życie może mieć ośmioletnia dziewczynka!
Nela Mała Reporterka postanowiła opowiedzieć innym dzieciom o swoich dalekich
podróżach, a zwiedziła już kawał świata – była dotychczas w Azji, Afryce oraz
Ameryce Południowej. Wybierz się w egzotyczną podróż podczas lektury „10
niesamowitych przygód Neli”!
Podczas lektury „10 niesamowitych przygód Neli” wybierzemy
się do Tajlandii, Zanzibaru, Indonezji oraz Boliwii. Co Nela Mała Reporterka
robiła podczas tych podróży? Opiekowała się słoniami
i małymi tygrysami, jadła owady, ostre potrawy i egzotyczne owoce, wybrała się na poszukiwania ukrytego wodospadu w tajskiej dżungli, przeprawiała się przez wielką pustynię solną, łowiła krwiożercze piranie, weszła na aktywny wulkan i wypatrywała różowych delfinów. Ale to jeszcze nie wszystko! Nela przeszła również specjalny kurs o tym, jak przetrwać w dżungli – a Ty wiesz, w jaki sposób złowić rybę, nie mając wędki, albo jak sprawdzić, czy w pobliżu nie czai się jadowity wąż? Mała Reporterka dowiedziała się podczas swoich podróży wielu fascynujących rzeczy – wiesz, ile waży słoniątko tuż po urodzeniu, jak działa wulkan, jak karmi się małe tygryski albo jak polują krokodyle? A kto ma większe zęby – pirania czy mały pies? Nela Mała Reporterka o wszystkim Ci opowie!
i małymi tygrysami, jadła owady, ostre potrawy i egzotyczne owoce, wybrała się na poszukiwania ukrytego wodospadu w tajskiej dżungli, przeprawiała się przez wielką pustynię solną, łowiła krwiożercze piranie, weszła na aktywny wulkan i wypatrywała różowych delfinów. Ale to jeszcze nie wszystko! Nela przeszła również specjalny kurs o tym, jak przetrwać w dżungli – a Ty wiesz, w jaki sposób złowić rybę, nie mając wędki, albo jak sprawdzić, czy w pobliżu nie czai się jadowity wąż? Mała Reporterka dowiedziała się podczas swoich podróży wielu fascynujących rzeczy – wiesz, ile waży słoniątko tuż po urodzeniu, jak działa wulkan, jak karmi się małe tygryski albo jak polują krokodyle? A kto ma większe zęby – pirania czy mały pies? Nela Mała Reporterka o wszystkim Ci opowie!
Subskrybuj:
Posty (Atom)