"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.

To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."

Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2024/2025

wtorek, 31 marca 2020


 Jak wyglądali autorzy naszych lektur?
Połącz nazwiska autorów z ich portretami.
Dla ułatwienia, najlepiej ustawić po prawej stronie portrety autorów,  a po lewej podpisy. Potem pojedynczo na środek strony  przeciągnąć jednego autora i nałożyć na niego odpowiednie nazwisko. Powodzenia!

                                           Tu rozpocznij zagadkę




Czy znasz autorów nowel i opowiadań?

Puzzle dla Ciebie!
Przyporządkuj tytuły nowel i opowiadań do autorów.

                                          Tu rozpocznij Puzzle




Należy najpierw wybrać autora (klikamy na nazwisko, aby było podświetlone na niebiesko), następnie należy zaznaczyć utwory które temu autorowi możemy przyporządkować.

Powodzenia!




 Codziennie lekcje. Ich rozkład znajdziesz na stronie:


Drodzy uczniowie skorzystajcie z tej formy przekazu wiedzy!!!

wtorek, 24 marca 2020

Dziś 115 rocznica śmierci francuskiego pisarza Juliusza Verne'a
Sławę przyniósł mu obszerny cykl powieści podróżniczych i fantastycznonaukowych., w których wykorzystał rozległą wiedzę z zakresu geografii, matematyki, fizyki, m.in:
📒 Dzieci kapitana Granta (t. 1–3 1867–68, wyd. pol. 1876),
📘 20 000 mil podmorskiej żeglugi (t. 1–2 1869–70, wyd. pol. t. 1–2 1870–71)
📙 Tajemnicza wyspa (1874, wyd. pol. t. 1–3 1875–76),
📗 W 80 dni dookoła świata (1873, wyd. pol. 1873–74).

Bogate źródło książek tego autora w otwartym dostępie znajdziecie w bibliotece cyfrowej Polona 🙂



Relaks na kanapie...



Można lektur posłuchać leżąc na kanapie...






                                        WOLNE  LEKTURY

poniedziałek, 23 marca 2020

SPOTKANIA AUTORSKIE



Spotkania autorskie online mają na celu promowanie dostępu do kultury w czasach pandemii.
Począwszy od dzisiaj będziemy informować Was o ciekawych i wartościowych wydarzeniach,
w których czytelnicy mogą wziąć udział zdalnie.
W najbliższym czasie odbędą się na FB spotkania z autorami:


🕰19 marca (czwartek) godz. 19:00
Justyna Bargielska

👉 https://www.facebook.com/agencjaopowiesci/

🕰20 marca (piątek) godz. 18:00
Michał Rusinek

👉 https://www.facebook.com/mmrusinek

🕰21 marca (sobota) godz. 17:00
Robert Małecki

👉 https://www.facebook.com/robertmalecki.autor

🕰24 marca (wtorek) godz. 18:00
Katarzyna Puzyńska - Premiera online
organizuje Empik

👉 https://www.facebook.com/events/211187936780425/

DLA RODZICÓW:
Ponadto codziennie ⌚️ pół godziny przed północą 🕧 Marcin Wicha (https://www.facebook.com/marcin.wicha.mw)
na swoim profilu FB, czyta jedną (dosłownie) stronę powieści "Emma" Jane Austen 😁

Z kolei m.in:
Wojciech Chmielarz
👉 https://www.facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz
Grzegorz Kalinowski
👉 https://www.facebook.com/Grzegorz-Kalinowski-1404999776486281

codziennie wrzucają do sieci kolejne odcinki swoich nowych (wcześniej nie publikowanych) powieści 😍

poniedziałek, 16 marca 2020

Polecamy...


To, że nie możemy chodzić do szkoły nie oznacza jeszcze, że książki odkładamy w kąt - przeciwnie to doskonała okazja by po nie sięgnąć. Mamy dla Was kilka interesujących propozycji, które będziemy cyklicznie prezentować.

Zaczynamy


TYTUŁ: Abecadło pod lupą
AUTOR: Eugenia Wasylczenko
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 54


„Tylko gdy pada deszcz”
Na koniec książka zdecydowanie inna od wcześniejszych barwnych, radosnych, szalonych, rodzinnych historii. Tylko gdy pada deszcz to opowieść o skomplikowanych relacjach, nieudanych związkach, niezrozumieniu i braku wzajemnej akceptacji. Kuba i Zuzia są nastolatkami, których sytuację rodzinną trudno nazwać stabilną. Kuba zarzuca ojcu apodyktyczność, Zuzia matce hipokryzję. Gdy rodzice tej dwójki zaczynają się spotykać, nastolatkowie z niechęcią przypatrują się drugiej stronie. Nieoczekiwanie ich samych również zaczyna coś łączyć… Tylko gdy pada deszcz to ambitniejsza proza skierowana do nastoletniej grupy czytelniczek.


Jak przyzwyczaić młodszych uczniów do kształtu poszczególnych liter? „Abecadło pod lupą” to tytuł, dla maluchów oraz tych wszystkich dzieci, którym nauka alfabetu sprawia trudności.
Książka składa się z wyszukiwanek w kształcie liter. Na każdej stronie przedstawiono ponad dwadzieścia przedmiotów, które należy odszukać oraz literę, na której są one ukryte. Na czerwonej literze przedmioty zaznaczono niebieskim kolorem – gdy spojrzy się na literę przez czerwoną lupę dołączoną do książki, ukryte przedmioty od razu robią się bardziej widoczne. I tak znaleźć można np. brzoskwiniowego bałwana w błocie, daktyle na dmuchawcu czy gruszkę z gąbką. Rysunki Eugeni i Wasylczenko są zabawne – tost w turbanie się uśmiecha, a stonogi w sukienkach dziarsko maszerują. Radości dostarczy – już trzylatkom – przeszukiwanie obrazków: niektóre bardzo łatwo odnaleźć, odszukanie innych wymaga większego wysiłku. Wyszukiwanki zamieszczone w „Abecadle…” pozwalają na samodzielną pracę, ćwiczą koncentrację i oswajają dzieci z kształtem poszczególnych liter alfabetu (na każdą literkę nałożone są dodatkowo setki mikro-liter). Książka Eugenii Wasylczenko, choć edukuje, nie będzie się dzieciom kojarzyć z przymusem czy nauką, ale z rozrywką i odpoczynkiem. Nastawienie na interakcję, zabawę i rozwój kreatywności sprawia, że dziecko ćwiczy opanowanie alfabetu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

TYTUŁ: Awaria elektrowni
AUTOR: Tina Oziewicz
ILUSTRATOR: Rita Kaczmarska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 40


Efekt artystycznej współpracy Tiny Oziewicz i Rity Kaczmarskiej – książka „Awaria elektrowni” – zachęca dorosłych do rozmów z dziećmi o ingerencji człowieka w świat zwierząt, a jednocześnie prezentuje nowatorskie i ciekawe rozwiązania graficzne.
Gdy gasną światła…– pewnego wieczoru wyłączono dostawy prądu. To, co dzieje się w okolicznych domach, łatwo sobie wyobrazić – bez zasilania wszystko nagle zamiera. Autorka skupia się jednak na wydobyciu tego, co dzieje się na zewnątrz budynków: bo gdy mieszkaniach wszystko przestaje działać („z cichym puknięciem wyłączyły się komputery, telewizory zgasły w pół słowa, umilkło radio, elektryczne czajniki nie zdążyły zagotować wody”), w naturze zaczyna panować niezwykłe poruszenie. Lis rusza na łowy, rak może podpłynąć na oświetlony dotychczas brzeg jeziora, ćmie udaje się wreszcie wyrwać spod światła latarni. Jak zachowają się pozostali mieszkańcy obrzeży miasta? Co zrobią ludzie w obliczu tego nietypowego zdarzenia?
„Awaria …”to książka nie dla każdego dziecka – nie przyciąga wzroku kolorowymi rysunkami, na półce bibliotecznej łatwo ją pominąć w natłoku innych bardziej atrakcyjnych wizualnie okładek. Warto jednak o niej wiedzieć i umiejętnie ją eksponować – bo zachwyci ona dziecięcych odbiorców o bardziej wysublimowanych gustach.
Szata graficzna jest wspaniała – każdy kadr ilustratorski wykonany jest z innego punktu przedmieścia, a tonacja kolorystyczna opiera się na czerniach i granatach z jaskrawymi przebłyskami. Sposób, w jaki przedstawiona jest natura, stwarza przestrzeń do dyskusji– dzieci mogą na nowo odkryć zwierzęta, w ich naturalnym środowisku, gdzie natura odsłania swoją pełnię. Ta prosta refleksja niewątpliwie skłoni wielu młodych czytelników do baczniejszego obserwowania świata wokół!

TYTUŁ: Tylko gdy pada deszcz
AUTOR: Joanna Jagiełło
ILUSTRATOR: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 336


„Tylko gdy pada deszcz”
Na koniec książka zdecydowanie inna od wcześniejszych barwnych, radosnych, szalonych, rodzinnych historii. Tylko gdy pada deszcz to opowieść o skomplikowanych relacjach, nieudanych związkach, niezrozumieniu i braku wzajemnej akceptacji. Kuba i Zuzia są nastolatkami, których sytuację rodzinną trudno nazwać stabilną. Kuba zarzuca ojcu apodyktyczność, Zuzia matce hipokryzję. Gdy rodzice tej dwójki zaczynają się spotykać, nastolatkowie z niechęcią przypatrują się drugiej stronie. Nieoczekiwanie ich samych również zaczyna coś łączyć… Tylko gdy pada deszcz to ambitniejsza proza skierowana do nastoletniej grupy czytelniczek.

poniedziałek, 9 marca 2020

Czwarty Tydziń Projektu

Poniedziałek 9 marca był ostatnim dniem projektu.

Poznaliśmy nowe słowa:

1. Ogarek – mały, nie dopalony do końca kawałek (np. świecy, papierosa, knota), niedopałek. „Ogarek świecy na kraju stołu dogorywa” pisała Gabriela Zapolska w utworze „Ptak”. Słowo to znamy również z popularnego przysłowia: „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”
2. Pohybel – czyli szubienica. To złowieszcze słowo używane na przykład w sformułowaniu „na pohybel” oznacza tyle co „na zgubę”, „na zatracenie”. Przypomnicie je sobie podczas czytania powieści H.Sienkiewicza – „Ogniem i mieczem”.
3. Raptus – tak mówimy o kimś gwałtownym, szybkim.
4. Sukurs – przyjść komuś w sukurs znaczy tyle co przyjść komuś z odsieczą, rozumiane szerzej znaczy przyjść komuś z pomocą.
5. Śreżoga – wyraz ten ma dwa znaczenia, po pierwsze oznacza zwiędłe wskutek upału liście, po drugie: wrażenie falującego powietrza w upalny dzień, również prześwitujące przez mgłę promienie słońca.
6. Żwawo- inaczej szybko,




Na podsumowanie Projektu zapraszamy w czwartek 12 marca na przerwie o 13.05. Zaproszeni są Wszyscy uczestnicy, którzy chociaż raz brali w nim udział.

Trzeci tydzień Projektu

Zaczynamy już drugą połowę naszej zabawy ze staropolskimi słowami. Oto one:
1. Jużyna - posiłek popołudniowy, podwieczorek. Jest niewiele słów, którymi można zastąpić to słowo, a ostatnio nowomodne słowo „lunch” nie pochodzi z języka polskiego. „Jużyna” wzbogaciłaby różnorodność naszego języka ojczystego.
2. Kajet – to po prostu zeszyt, słowo doskonale znane naszym rodzicom i dziadkom, my używamy go już bardzo rzadko.
3. Lice – to twarz, policzek.
4. Łacno – to po prostu łatwo, coś co przychodzi bez żadnego trudu.
5. Nica –to rodzaj lekkich ciastek na piance (bezy)