Dnia 23 listopada oraz 1, 3 i 8 grudnia biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klas pierwszych: IA, IB, IC, ID. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać i szanować książki.
Zanim jednak zostali oni pasowani na czytelników, rozmawialiśmy co dają nam książki, kto to jest "DOBRY CZYTELNIK". Potem uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować i kochać książki. Następnie każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki. Nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książek z herbem naszej szkoły, książeczkę wraz z kredkami oraz książkę "ABECADŁO", które będą im przypominać o tym jak bardzo ważnym elementem życia człowieka jest książka, która przenosi nas w świat wyobraźni.
Ciekawym elementem tych uroczystości był japoński papierowy teatrzyk - KAMISHIBAI czyli teatr ilustracji. Jest on ważnym elementem edukacji najmłodszych. Głównymi tematami opowieści są uniwersalne wartości takie jak współpraca, pokój na świecie, sprawiedliwość, prawda, przyjaźń czy uczciwość. Uczniowie usłyszeli i zobaczyli opowieści: "Kotka Milusia", "Czerwony kapturek", "Bajka o Wiśle" oraz "Legenda o skarbniku".
Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy wspaniałych przygód w świecie książek!
Kamishibai – pomysł na opowieść dla kreatywnych czytelników.
„Wszędzie, na całym świecie, gdzie czytane jest Kamishibai, każda dziecięca buzia rozświetla się w uśmiechu.” Korzenie Kamishibai sięgają setek lat wstecz, ale największą popularność metoda ta zdobyła w ostatnim stuleciu. Do Europy dotarła w latach 70 –tych XX wieku.
KAMISHIBAI - to papierowy teatr wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „Kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka).
Jest to technika opowiadania, czytania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. To narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z dzieckiem, uczniem, do wykorzystania przez nauczycieli podczas lekcji, bibliotekarzy w trakcie warsztatów oraz rodziców w domu jako bezpieczna i świetna forma nauki przez zabawę.
Nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i bibliotekarze dostrzegli w teatrze ilustracji ogromny potencjał oraz wiele walorów metodycznych.
Kamishibai równa się kreatywność, to tylko jedna z zalet papierowego teatru, których jest wiele. Po magiczną książkę mogą sięgnąć zarówno dzieci jak dorośli. Teatr ilustracji jest metodą, dzięki której możemy uczyć pracy z obrazem, symbolami i sztuką. Kolejną dobrą stroną pracy z teatrem ilustracji jest możliwość opowiadania w przystępny sposób także o tematach trudnych. Mocną zaś stroną metody Kamishibai jest możliwość jej wykorzystania do integracji międzypokoleniowej np. między dziadkami a wnukami lub rodzicami a dziećmi.
Lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używana jako bezpieczna forma książki z powodzeniem w domu, która sprawdzi się nawet w trakcie kwarantanny. Magiczna skrzynka z opowieściami to świetne narzędzie pracy zwłaszcza z najmłodszymi dziećmi.
Jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii. Książki Kamishibai mają nietypowy charakter, są to plansze, na odwrocie których rozpisana została opowieść. Czytający pokazuje widowni kolejne karty i czyta tekst znajdujący się z tyłu.
Plansze układane są w kolejności i przesuwane po przeczytaniu. Bajki Kamishibai – wydane są w formie kart narracyjnych, ale każdy może sam wykonać swoje własne karty ilustracyjne, stworzyć własną książkę, czyli: wymyślić historię lub wykorzystać tekst literacki lub poetycki, przedstawić opowieść w sposób graficzny (narysować, namalować, wykleić), zaprezentować swoją opowieść przed publicznością zobacz jak robią to inni. Zachęcamy do tworzenia na kartonikach własnych opowieści.
Wykorzystaj czas i stwórz własny teatr i swoją bajkę.!
Gorąco do tego zachęcamy rodziców spędzających czas dziećmi !