LIDERZY CZYTELNICTWA
po I semestrze roku szkolnego 22/23
Bernaś Robert kl. 5c
Kamishibai – pomysł na opowieść dla kreatywnych czytelników.
„Wszędzie, na całym świecie, gdzie czytane jest Kamishibai, każda dziecięca buzia rozświetla się w uśmiechu.” Korzenie Kamishibai sięgają setek lat wstecz, ale największą popularność metoda ta zdobyła w ostatnim stuleciu.
18 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, czyli misia o „małym rozumku” ale „wielkim sercu”. Dzieci na całym świecie kochają tę postać. Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości, pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy. Ten miś jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie przyjaciołom są dla niego bardzo ważne. Puchatka nie da się po prostu nie kochać, za jego prostotę, wierność, uczciwość, a także wielkie poczucie humoru. Przygody misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu uczą m.in. akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami.
Nikt nie jest idealny, tak samo, jak postaci z bajki o Kubusiu. Poznając bohaterów, kochając ich za to, jakimi są i utożsamiając się z nimi, dzieci zaczynają inaczej postrzegać swoje błędy i porażki oraz zaczynają akceptować otaczający świat. Prosiaczek na przykład jest bardzo tchórzliwy, Królik pracowity, lecz wybuchowy, a Kłapouchy ciągle widzi wszystko w ciemnych barwach. W naszej bibliotece również postanowiliśmy uczcić to sympatyczne święto.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się kilka informacji o autorze książki oraz jaka była historia jej powstania. Klubowicze zorganizowali piękną wystawę książek o Puchatku. Również zapoznaliśmy całą społeczność szkolną z najbardziej popularnymi i mądrymi wypowiedziami Kubusia, które były czytane przez radiowęzeł, a w bibliotece odtańczyliśmy wspólnie „misiowy taniec” oraz częstowaliśmy się „małym co nieco” tym razem to nie był miodek, ale współczesny przysmak dzieci - popcorn.