"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.

To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."

Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2024/2025

czwartek, 22 czerwca 2023

NAJLEPSI CZYTELNICY W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

 Najlepsi czytelnicy w klasach 4-8

I miejsce:  MARCIN NOWAK KL. 6C  – wypożyczonych  110  książek.

II miejsce:    RADOSŁAW ZAWADKA KL. 5C - wypożyczonych  96 książek

III miejsce:    PIOTR JABŁOŃSKI kl. 5C - wypożyczonych  85 książek. 


Najlepsi czytelnicy w klasach 1-3

I miejsce:  MARIA  DZIEDZIC KL. 3D – wypożyczonych 148 książek.

II miejsce: SZYMON WOJCZAKOWSKI KL. 2C  – wypożyczonych  105 książek.                                                                                                                   

III miejsce: OREST  VICHARUK KL. 2C  -wypożyczonych  96 książek.                                                                   

GRATULACJE!!!

poniedziałek, 12 czerwca 2023

POMYSŁOWY PODRÓŻNIK

Młody podróżnik Radek Zawadka z klasy 5c, będący w przyjaźni  z ekologią,  który przygotowuje się do wakacyjnych wędrówek wykonał kamizelkę z surowców wtórnych - stara, uszkodzona,  zafoliowana mapa. 

Jestem gotowy na wyjazd w Sudety.

     Mapa pochodziła z ubytków biblioteki szkolnej, a w wydaniu Radka  dostała swoje nowe życie.  Super kamizelka  może służyć jako sprawdzenie właściwej  drogi, szlaku górskiego oraz jako ochrona od zimna.


Radku gratulujemy pomysłu !!! 
CZEKAMY NA  RELACJE Z CIEKAWYCH MIEJSC, KTÓRE ZWIEDZISZ!!!



 

środa, 7 czerwca 2023

Ulubione książki z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków

 Nie trzeba nikogo przekonywać, że bajki, baśnie i inne ciekawe historie są nieodłączną częścią  dzieciństwa . Najzwyczajniej w świecie uwrażliwiają na otaczający świat, ale i uczą np. odwagi, śmieszą, relaksują. I, co ciekawe, dla małego człowieka są bardzo bliskie.

W ramach bibliotecznego projektu czytelniczego uczniowie będą na blogu prezentować ulubione książki rodziców i dziadków. Uczeń ma za zadanie porozmawiać w domu ze swoją mamą, tatą, babciami, dziadkami i dowiedzieć się, jakie były ich ulubione książki, gdy byli w wieku szkolnym.

        Na tej podstawie powstanie  lista ULUBIONYCH KSIĄŻEK Z DZIECIŃSTWA NASZYCH RODZICÓW I DZIADKÓW. 

Wojtek Wasążnik z klasy 6a prezentuje ulubione książki swoich rodziców 






"Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic"  jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do cyklu powieści o Panu Samochodziku – charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W „Tajemnicy tajemnic” Pan Samochodzik jest na tropie przemytników cennych ikon. Dochodzenie prowadzi go z Bieszczad do Pragi, gdzie pojawiają się zupełnie nowe zagadki kryminalne, związane z alchemią, różokrzyżowcami i praskim rabinem. 















wtorek, 6 czerwca 2023

PRZECZYTAŁAM - POLECAM

 


Czytanie ma wiele zalet, dlatego książka to jedna z ciekawszych form relaksu.  Ponieważ wiemy, jak trudno wybrać z gąszczu książek te najbardziej wartościowe i najciekawsze, postanowiliśmy wam pomóc. Dwie wspaniałe czytelniczki przejrzały ofertę biblioteki szkolnej  i postanowiły zaprezentować oraz  polecić książki warte przeczytania. Tym razem Ala i Basia polecają książki z serii  "Hotel Winterhouse".

         OTO ONE!

 

O czym jest książka?

Elizabeth Somers straciła rodziców w wypadku, którego nie pamięta. Ma dopiero 11 lat i musi teraz mieszkać z ciocią oraz wujkiem. Los nie był dla niej łaskawy, ale wkrótce wszystko może się zmienić. Pewnego dnia zostaje wysłana, na święta do tajemniczego Hotelu Winterhouse. Tu znajduje nowego przyjaciela, którym jest jedenastoletni Freddy. Łączy ich to, że bardzo lubią zagadki. Wkrótce odkrywają, że stary budynek również może ukrywać największą z nich!

W ogromnej bibliotece Hotelu Winterhouse bohaterowie znajdują dziwną książkę, która nie pozwala się odnieść na biblioteczną półkę. Co więcej, może być kluczem do rozwiązania tajemnicy budynku i jego dziwnych gości. Dzieci rozpoczynają śledztwo, odkrywają kolejne zagadki....

co zdarzyło się dalej przeczytajcie sami!!!!!

czwartek, 1 czerwca 2023

Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT..... ELITA CZYTA!

"Uczniowie muszą pragnąć stać się czytelnikami nie dlatego, że ktoś inny tego chce, ale dlatego, że pozwolono im dostrzec korzyści płynące z czytania. Muszą pojąć, jaką wartość ma czytanie. To się nie dzieje bez wysiłku. Uczniów trzeba poprowadzić..."
                                                                              Kelly Kallagher

 




     Nie przepadasz za datami, liczbami, faktami oraz statystykami, w które obfitują książki  historyczne. Od ich nadmiaru czujesz, że pęka Ci głowa, ale lubisz czytać i słuchać o dawnych dziejach, obyczajach, słynnych bataliach i dzielnych wodzach. Świetną alternatywą  są pasjonujące powieści historyczne. Dzięki nim możesz w łatwy sposób odbyć prawdziwą podróż w czasie i spędzić przyjemne chwile z interesującą książką. Ta kategoria jest dla Ciebie stworzona. Jeśli lubisz opowieści sensacyjne, to ta kategoria, również powinna przypaść Ci do gustu, ponieważ w powieściach tych znajdziesz rozbudowane wątki szpiegowskie, działania strategiczne, które stanowią kanwę dla wielu takich utworów. Opowieści dworskie i pałacowe intrygi, codzienne życie słynnych postaci historycznych, to wszystko możesz odnaleźć na kartach powieści historycznych.



Karol Baryga uczeń klasy 6a prezentuje właśnie jedną z wielu książek historycznych znajdujących się  się w bibliotece szkolnej  autorstwa  Pawła Wakuły  "Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach". Jajecznica Kolumba to książka dla wielbicieli dalekich wędrówek, takich, którzy nie wahają się udać w nieznane jedynie z plecakiem i namiotem, i takich, którzy podróżują głównie palcem po mapie. Bohaterem książki jest Kuba, ten sam, który w książce Jagiełło pod prysznicem pobierał u swojego dziadka korepetycje z historii. Tym razem chłopiec i jego rodzina, a wraz z nim czytelnicy poznają najwybitniejszych odkrywców w dziejach, poczynając od starożytnych Fenicjan i Greków, a kończąc na współczesnych polskich podróżnikach.