Wystawa zorganizowana w bibliotece szkolnej z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.
To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."
piątek, 26 kwietnia 2024
"Przygody Sindbada Żeglarza" spektakl w wykonaniu Teatru w Lesie
23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich
Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują Panie czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła ten Dzień jako święto autorów i książki. W 100 krajach w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, wystawy i odczyty.
W naszej bibliotece, tego dnia gościliśmy autorski spektakl teatralny dla młodszych widzów (klasa 2a i 2b), „Sindbad Żeglarz” który nawiązywał do tekstu Bolesława Leśmiana. To jedna kilkunastu „Baśni z tysiąca i jednej nocy”.
„Przygody Singbada Żeglarza” stanowią barwną, pełną przygód i humoru historię. To opowieść o niebezpieczeństwach czyhających na młodego Sindbada. Spektakl oparty jest na formule teatru wędrownego budowanego na oczach widza. Zwyczajny kosz wiklinowy zamienia się w statek, którym tytułowy Sindbad wyrusza w podróż w poszukiwanie ukochanej, która czeka na niego gdzieś daleko na jednej z wysp wielkiego Oceanu…
Sindbad poznaje różne księżniczki, ale żadna z nich nie jest tą dla której zabije jego serce…dopiero wielki wysiłek i poświęcenie wszystkiego co jest ważne, pozwala mu odkryć prawdziwą miłość. Czy warto walczyć z przeciwnościami losu, czy warto szukać Miłości. Przed takimi pytaniami musiał stanąć Sindbad. W spektaklu wykorzystano lalki drewniane w kostiumach orientalnych, oraz magię teatru z kosza, gdzie zwykłe szale stają się falami morskimi, a miotła może się zamienić w Czarnoksiężnika…
Scenariusz, reżyseria, scenografia Pani Alina Więckiewicz.
Alina Więckiewicz-Wiśniewska: aktorka teatralna, filmowa, radiowa, dubbingowa i lalkarka. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu.
wtorek, 2 kwietnia 2024
poniedziałek, 1 kwietnia 2024
Krótka historia książki
w skóry bądź drewno (stąd powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”).
Za bogato zdobioną, wysadzaną drogimi kamieniami pozycję, można było kupić kilka całkiem nieźle prosperujących wiosek. Jak można się domyślać, nie wszystkich stać było na taką ekstrawagancję. Na szczęście na horyzoncie pojawił się pewien uzdolniony człowiek.
i poszerzeniem kręgu odbiorców o dorosłych czytelników. Książki elektroniczne to dużo młodszy wynalazek. Ich początki związane są z powstaniem Internetu i możliwością przesyłania plików. Wraz z rozwojem technologii, powstał e-papier, który możemy spotkać w czytnikach. Podstawową jego zaletą jest fakt, że ekran nie podświetla się ani nie odbija światła, dzięki czemu nasze oczy nie męczą się tak szybko, jak podczas czytania ze zwykłego monitora. Są jednak przeciwnicy e-booków, którzy twierdzą, że książka, której nie można dotknąć ani powąchać, traci cały swój urok.