"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.
To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."
czwartek, 23 grudnia 2021
czwartek, 9 grudnia 2021
Pasowanie na Czytelnika
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać i szanować książki.
poniedziałek, 6 grudnia 2021
KAMISHIBAI
„Wszędzie, na całym świecie, gdzie czytane jest Kamishibai, każda dziecięca buzia rozświetla się w uśmiechu.” Korzenie Kamishibai sięgają setek lat wstecz, ale największą popularność metoda ta zdobyła w ostatnim stuleciu. Do Europy dotarła w latach 70 –tych XX wieku.
KAMISHIBAI - to papierowy teatr wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „Kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka).
Jest to technika opowiadania, czytania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. To narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z dzieckiem, uczniem, do wykorzystania przez nauczycieli podczas lekcji, bibliotekarzy w trakcie warsztatów oraz rodziców w domu jako bezpieczna i świetna forma nauki przez zabawę.
Nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i bibliotekarze dostrzegli w teatrze ilustracji ogromny potencjał oraz wiele walorów metodycznych.
Kamishibai równa się kreatywność, to tylko jedna z zalet papierowego teatru, których jest wiele. Po magiczną książkę mogą sięgnąć zarówno dzieci jak dorośli. Teatr ilustracji jest metodą, dzięki której możemy uczyć pracy z obrazem, symbolami i sztuką. Kolejną dobrą stroną pracy z teatrem ilustracji jest możliwość opowiadania w przystępny sposób także o tematach trudnych. Mocną zaś stroną metody Kamishibai jest możliwość jej wykorzystania do integracji międzypokoleniowej np. między dziadkami a wnukami lub rodzicami a dziećmi.
Lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używana jako bezpieczna forma książki z powodzeniem w domu, która sprawdzi się nawet w trakcie kwarantanny. Magiczna skrzynka z opowieściami to świetne narzędzie pracy zwłaszcza z najmłodszymi dziećmi.
Jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii. Książki Kamishibai mają nietypowy charakter, są to plansze, na odwrocie których rozpisana została opowieść. Czytający pokazuje widowni kolejne karty i czyta tekst znajdujący się z tyłu.
Plansze układane są w kolejności i przesuwane po przeczytaniu. Bajki Kamishibai – wydane są w formie kart narracyjnych, ale każdy może sam wykonać swoje własne karty ilustracyjne, stworzyć własną książkę, czyli: wymyślić historię lub wykorzystać tekst literacki lub poetycki, przedstawić opowieść w sposób graficzny (narysować, namalować, wykleić), zaprezentować swoją opowieść przed publicznością zobacz jak robią to inni. Zachęcamy do tworzenia na kartonikach własnych opowieści.
Wykorzystaj czas i stwórz własny teatr i swoją bajkę.!
Gorąco do tego zachęcamy rodziców spędzających czas dziećmi !
piątek, 26 listopada 2021
Black Friday w bibliotece
Biblioteki nie mogą pozostawać w tyle, kiedy trwa polski Black Friday.
W galeriach handlowych wszyscy szukają okazji zakupowych. Tymczasem w naszej szkolnej bibliotece trwa akcja pod hasłem: „Black Friday w bibliotece”, polegająca na promowaniu i wypożyczaniu czytelnikom książek z czarną okładką z różnych gatunków literackich oraz zwiększony limit wypożyczeń na konto.
Wśród promocji znajdziemy między innymi kryminały, thrillery czy tytuły z gatunku literatury obyczajowej, a dla młodszych dzieci ciekawe opowieści rodzinne.
Czytelnicy wypożyczający książki oprócz udziału w wesołej zabawie, otrzymują od bibliotekarza niespodziankę - zakładkę ;)
środa, 24 listopada 2021
Jak powstaje książka – warsztaty z Joanną Tyluś-Malak
W bibliotece szkolnej zostały zorganizowane warsztaty, które poprowadziła autorka książek dla dzieci pani Joanna Tyluś-Malak.
Spotkanie pod tytułem ”Jak powstaje książka” zostało zorganizowane w ramach obchodów
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,
które w tym roku obchodzony jest pod hasłem
„ Baśnie i legendy z całego świata”
Uczniowie klas pierwszych mieli wyjątkową okazję do poznania całego procesu powstawania książki: od pomysłu, poprzez kolejne etapy powstawania, czyli podstawy pracy drukarza, na czym polega skład książki, tworzenie ilustracji, aż do produktu finalnego - czyli książki w naszych rękach. |
W dalszej części spotkania dzieci w oparciu o zdobytą wiedzę
i umiejętności, wykonały swoją autorską książeczkę, w której znaleźli się wymyśleni bohaterowie, teksty, szablony i ilustracje.
A na koniec niespodzianka! Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali książeczkę z autografem od pani Joanny.
Dziękujemy za wspaniałe chwile spędzone z książką!
które w tym roku obchodzony jest pod hasłem
Dziękujemy za wspaniałe chwile spędzone z książką!
czwartek, 11 listopada 2021
Sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu" - EDMUND NIZIURSKI
ODCINEK 2.
EDMUND NIZIURSKI |
Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 w Kielcach, zmarł 9 października 2013 w Warszawie.
Najbardziej znane, wciąż czytane książki Niziurskiego to:
"Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa" (1964, szkolna lektura wpisana na Listę Honorową IBBY w 1978 roku), "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali!", "Adelo, zrozum mnie!", "Żaba, pozbieraj się!", "Awantura w Niekłaju", "Siódme wtajemniczenie".
Postaciami prozy Edmunda Niziurskiego byli zazwyczaj młodzi outsiderzy nieumiejący dostosować się do szkolnego otoczenia, w którym niebezpieczni są nie tylko nauczyciele, ale także inni uczniowie. Okazał się w tej tematyce specjalistą, przełamując schematy w literaturze młodzieżowej i wprowadzając autentyczne konflikty z życia nastolatków w środowisku szkolnym:
"Szkoła to jest taki karmnik, gdzie każdy ptak musi dzióbać, czy mu się to podoba, czy nie."
Przyspieszone dojrzewanie
"Księga urwisów"- książkę wyróżniała pełna dynamiki i humoru akcja, nakreślone ze znajomością psychiki nastolatków oryginalne postacie. Również następnymi utworami pokazywał dziecięcym czytelnikom, że przez całe późniejsze życie przyjdzie im dokonywać wyborów między dobrem a złem. Wprowadzał ich w świat pełen tajemnic, jednak nie fantastyczny i baśniowy, lecz rzeczywisty, swojski: wiejski, małomiasteczkowy czy podmiejski.
"Sposób na Alcybiadesa" - zawarł także naukę dla nauczycieli. Tam nie tylko zmienia się podejście uczniów do nauki, ale także podejście nauczycieli do nauczania. To nieprawda, że tylko uczeń szuka sposobu. Ma go każdy doświadczony nauczyciel. A jak już go dopracuje, to często poza nim niczego nie widzi. I wtedy staje się łatwym łupem dla sprytnych nicponi.
Powtarzał młodym ludziom, aby mimo przeciwności nie tracili humoru, byli życzliwi dla bliźnich, zwalczali pesymizm, nie wstydzili się wyznawać prawdziwych wartości. Żeby nie hamowali swoich naturalnych potrzeb, jeśli są one w zgodzie z normami właściwego ludzkiego postępowania. Jego bohaterów trudno byłoby wprawdzie zaliczyć do szkolnych prymusów - miewali też na swoim koncie niejedno uczniowskie przewinienie i zdarzało im się w wakacje ślęczeć nad "poprawkami" - jednak w konflikt z prawem nigdy nie wchodzili.
środa, 20 października 2021
Sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu" - Astrid Lindgren
ODCINEK 1.
Astrid Lindgren - otwórz |
Książki autorstwa Astrid Lindgren
Najpopularniejsze z nich - o przygodach "Pippi Pończoszanka" oraz „Dzieci z Bullerbyn” - stały się inspiracją dla wielu filmów, seriali i sztuk teatralnych.
My tymczasem przyjrzymy się samej A. Lindgren, której życie było niemniej fascynujące, niż przygody stworzonych przez nią postaci.
Czy wiedzieliście, że...
1. Jej pierwsza opowieść ujrzała światło dzienne, kiedy przyszła autorka miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs w lokalnej gazecie, w której nagrodą była publikacja.
2. W 1934 roku na świat przyszła córka - Karin. W 1944 roku A. Lindgren zaczęła spisywać przygody rudowłosej Pippi – postaci, której początek dały opowieści małej Karin.
3. Pierwsza filmowa adaptacja przygód Pippi (lub też „Fizi”) powstała już w 1949 roku, zaledwie cztery lata po książkowym debiucie.
4. Postać rudowłosej, przebojowej i ciągle chętnej przygód Pippi z jednej strony była chwalona, zdobywała nagrody i miłość czytelników na całym świecie; z drugiej strony wywołała zaś nerwowe reakcje konserwatywnej części szwedzkiego społeczeństwa lat 40. Krytyk literacki i pedagog, profesor John Landqvist, publicznie nazywał Lindgren „beztalenciem”, zaś najsłynniejszą stworzoną przez nią bohaterkę „dzieckiem o chorej fantazji”. Autorka nie przejmowała się ponoć tymi docinkami.
5. W 1965 roku Lindgren kupiła wiejski dom, w którym się wychowała i odtworzyła go zgodni ze swoimi dziecięcymi wspomnieniami. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone jej życiu i twórczości.
6. W 1967 roku, z okazji 60. urodzin Lindgren, jej szwedzki wydawca Rabén&Sjögren ustanowił specjalną nagrodę, Astrid Lindgren Prize, przyznawaną autorom książek dla dzieci. Od 2002 roku podobną nagrodę w hołdzie autorce przyznaje również szwedzki rząd.
7. Jej książki przetłumaczono na 96 języków (!), a nakład na całym świecie przekroczył 150 milionów kopii.
8. Określenie Lindgren „gwiazdą” w żadnym wypadku nie jest nadużyciem – w 1988 roku na jej cześć nazwano jedną z małych planet, Lindgren 3240. To jednak nie wszystko: istnieje również „Asteroid Lindgren” oraz… mini-satelita „Astrid-1”. Nazwy jej wyposażenia to imiona najsłynniejszych postaci stworzonych przez pisarkę.
poniedziałek, 6 września 2021
Narodowe Czytanie - "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
Podczas wspólnego czytania Moralności Pani Dulskiej w Ogrodzie Saskim wystąpili uznani artyści: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska, Anna Dereszowska, Anna Cieślak.
piątek, 3 września 2021
Witamy w bibliotece szkolnej najmłodszych czytelników
pierwsza wizyta uczniów w bibliotece szkolnej przy okazji zwiedzania szkoły oraz osobistego odbioru podręczników bezpłatnych.
wtorek, 27 kwietnia 2021
piątek, 23 kwietnia 2021
czwartek, 22 kwietnia 2021
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Historia w pigułce – Światowy Dzień Książki
- W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
- 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
- Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
- W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
- 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego,
a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). - 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
- W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki.
A teraz zapraszamy Was do obejrzenia najwspanialszych bibliotek świata:
https://www.vogue.pl/g/949/15-najbardziej-spektakularnych-bibliotek-swiata
Z okazji
święta życzymy Wam Drodzy Czytelnicy pięknych dni, tygodni i miesięcy spędzanych
nad lekturą! Niech Was uskrzydla magiczny świat literatury! A czytanie stanie
się źródłem dodatkowych pozytywnych energii!
https://www.vogue.pl/g/949/15-najbardziej-spektakularnych-bibliotek-swiata
Z okazji święta życzymy Wam Drodzy Czytelnicy pięknych dni, tygodni i miesięcy spędzanych nad lekturą! Niech Was uskrzydla magiczny świat literatury! A czytanie stanie się źródłem dodatkowych pozytywnych energii!
QUIZY
Drodzy Uczniowie!
W tym poście znajdziecie nowe dwa quizy utrwalający i poszerzający w przyjemny sposób Waszą wiedzę. Zapraszamy!2. Wyrażenia i zwroty zaczerpnięte z “Biblii”
Konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki
nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie
w wybranej przez siebie technice, przeznaczonych do pełnienia funkcji zakładki do książek.
czwartek, 1 kwietnia 2021
WARSZTATY WIELKANOCNE
🐣🐥
jajko z pasków papieru
✅Potrzebne materiały:
- kartka techniczna A5 - kartka techniczna (10x14 cm) - szablon jajka - klej w sztyfcie - ołówek - kolorowe taśmy dekoracyjne - nożyczki - kolorowe paski z bloku rysunkowego - kolorowe materiałowe wstążeczki
✅Sposób wykonania:
KARTKA WIELKANOCNA
sobota, 27 marca 2021
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JOANNĄ JAGIEŁŁO
Dnia 22.03 w domach naszych uczniów - 3 klasy ósme, gościła autorka wielu książek dla dzieci
i młodzieży - Pani Joanna Jagiełło. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Miejska w Józefowie
dla uczniów klas 6-8 i odbywało się za pomocą aplikacji Teams. Tematem spotkania były relacje rodzinne, przyjacielskie i miłosne.
Pani Joanna Jagiełło najpierw opowiedziała o sobie, jak to się stało że została pisarką.
Następnie Autorka zaprezentowała swoje książki, w których pojawiają się tematy relacji międzyludzkich. Barwnie opowiadała o postaciach z poszczególnych powieści, wskazywała główne tematy książek.
Przedstawione przez Autorkę jej książki to: "Zielone martensy", "Kawa z kardamonem", "Tiramisu z truskawkami", "Czekolada z chili", "Mleko z miodem", "Tylko gdy pada deszcz", "Jak ziarnka piasku", oraz opowiadanie ze zbioru "Wszystkie kolory świata".
Pani Joanna wspomniała że ma nowy pomysł na kolejną książkę dla młodzieży, której akcja będzie działa się prawdopodobnie podczas epidemii.
Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na spotkanie na żywo!
Głównym organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie - bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w spotkaniu!
JOANNA JAGIEŁŁO - strona autorska
piątek, 26 marca 2021
Wyniki konkursu czytelniczo-plastycznego "KOCIE CZYTANIE"
W lutym obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kota. Z tej okazji uczniowie wykonali konkursowe prace ilustrujące treść książki o kociej tematyce i ukazujące jej kociego bohatera.
Technika wykonania prac była dowolna. Uczniowie wykazali się pomysłowością, pracowitością i dużym zaangażowaniem.
Nagrodzone prace w kategorii wiekowej 6-7 lat:
I miejsce – Witold Dąbrowski kl. 1d
II miejsce – Helena Chilińska kl. 1b
III miejsce – Jan Popis kl. 1a
Wyróżnienia: Maja Żak kl. 1a oraz Damian Ciesielski kl. 0b
Nagrodzone prace w kategorii wiekowej 8 -10 lat:
I miejsce – Aniela Chilińska kl. 2c
II miejsce – Paulina Górska kl. 2a
III miejsce –Apolonia Musiejko kl. 2b
Wyróżnienie: Filip Bernat
Dziękujemy wszystkim za udział i piękne prace!
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do biblioteki szkolnej po odbiór nagród.
środa, 24 lutego 2021
Spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską
W dniu 12.02.2021 klasa 3b uczestniczyła w spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Renatą Piątkowską. Przez prawie godzinę uczniowie słuchali z zaciekawieniem opowieści autorki o historiach, które opisuje ona na kartach swoich książek. Autorka prezentowała i opowiadała o książkach:
- Zbój to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach. Autorka opowiada o nich ciepło i ze znawstwem. Wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę. A bohater każdej opowieści - kary, siwy albo gniady, oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Bo nie bez powodu mówi się, że największe szczęście na świecie na końskim siedzi grzbiecie.
Niekiedy słyszymy historie o psach, które dokonały czegoś niezwykłego - uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły się z nim rozstać. Takie przykłady psiej wierności, przywiązania i mądrości stały się inspiracją dla wzruszających i dających do myślenia opowiadań Renaty Piątkowskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają psy!Na babcię, która poucza i poucza, na bałagan w pokoju, na zarazki na rękach i nawet na sąsiadkę, która chyba jest czarownicą – na wszystko jest sposób!
Piotruś, choć mały, nieźle sobie z tymi problemami radzi. Może dlatego, że nie boi się przygód?
Może, bo mama jest blisko?
A może po prostu wie, że z każdej sytuacji da się znaleźć jakieś wyjście.
Spotkanie miało formę on-line i brakowało nam bezpośredniego kontaktu
z naszymi gośćmi.