"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.

To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."

Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2023/2024

piątek, 6 października 2023

Sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu"




Biblioteka szkolna pragnie  przybliżyć sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu" - będą prezentowane sylwetki pisarzy  oraz ich twórczość, którzy zaskarbili sobie  serca  najmłodszych swoją twórczością i działalnością społeczną. Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem wręczanym wyłącznie na wniosek dzieci. 

Zaszczytne odznaczenie od 1968 roku przyznano już blisko tysiącu dorosłym nie tylko z Polski. Wśród udekorowanych znaleźli się:

 Jan Paweł II,  Dalajlama XIV,   Astrid Lindgren,   Tove Jansson czy Steven Spielberg. 

Pomysł zrodził się i dojrzał w popularnej przed laty gazecie popołudniowej "Kurier Polski". Jesienią 1967 ukazał się tam wywiad z Wandą Chotomską, autorką lubianej przez dzieci telewizyjnej audycji "Jacek i Agatka". Pisarka wspomniała o spotkaniu w szpitalu rehabilitacyjnym w podwarszawskim Konstancinie z chłopcem, który opiekującego się nim lekarza proponował wyróżnić orderem. Inicjatywę podchwycili dziennikarze "Kuriera Polskiego" i wspólnie z telewizją ogłosili konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania – dzieci nadesłały ponad czterdzieści cztery tysiące projektów, spośród których jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało rysunek dziewięcioletniej Ewy Chrobak z Głuchołaz (dziś instruktora harcerskiego, wychowawcy dzieci w specjalistycznej placówce wsparcia dziennego i sekretarza Kapituły OU).

Kapitule Orderu Uśmiechu zaczęła przewodzić znana pisarka Ewa Szelburg-Zarębina. Pierwszą osobą, która otrzymała Order Uśmiechu był profesor Wiktor Dega, wybitny lekarz i uczony, który stworzył poznańską szkołę ortopedii i rehabilitacji. Zabiegał, aby wzorem szkół angielskich, także w polskich ławkach siedziały obok siebie dzieci zdrowe i kalekie, pomagające sobie nawzajem, jako że to "ludzie zdrowi zobowiązani są uczynić ludzkim świat ludzi niepełnosprawnych".

Odznaczenie - w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". 

Będziemy  prezentować książki  które znajdują się w naszej bibliotece – zachęcam do wypożyczenia i przeczytania!

 Serdecznie zapraszam!