"Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy.

To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu, kim jesteśmy
i kim możemy się stać..."

Ursula K. Le Guin
ROK SZKOLNY 2024/2025

sobota, 25 listopada 2023

Dzień Pluszowego Misia








                
              25 listopada jest Światowym Dniem  Pluszowego   Misia... 

Biblioteka szkolna 24 listopada zaprasza wszystkich uczniów
 i dorosłych do współtworzenia tego dnia, aby był radosny, mile spędzony. 
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy
 w kolorowym kubraczku... Każde dziecko posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku!
Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć... 
Często misie są  bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. 





                              
                                   











   
                                                           

piątek, 10 listopada 2023

PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS PIERWSZYCH

 Dnia  8  listopada  biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klas pierwszych: IA, IB, IC, ID. 

Niespodzianką tego dnia dla dzieci był goszczący w naszej bibliotece szkolnej "Teatr w lesie" pani Aliny Więckiewicz,.

Aktorka  zaprezentowała fantastyczne przedstawienie,   które  przeniosło uczniów   do baśniowego świata  legend przedstawiając historię rodziny i życia   króla Augusta. Ta niezwykła podróż w czasie na długo pozostanie w naszej pamięci!

  Zachęcamy młodych uczniów  do tworzenia teatru w warunkach domowych, bo każdy z nas może zrobić małą  scenografię i stworzyć bajkowe lalki, potrzebna jest tylko wyobraźnia. Będzie to wspaniała zabawa i zarazem miło spędzony czas z rodziną.


Głównym celem uroczystości  ślubowania na czytelnika było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz  rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie  dowiedzieli się, jak należy dbać  i szanować książki. 
 
Dzieci poznały zalety płynące z czytania, rozmawialiśmy  co dają nam książki, kto to jest "DOBRY CZYTELNIK".   Potem uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować i kochać książki. Następnie każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki. 









czwartek, 9 listopada 2023

Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe.



Biblioteka tradycyjnie już, jak co roku, włączyła się w obchody poprzez organizację wystawy nawiązującej do historii wydarzeń, które dały Polsce wolność oraz symboli narodowych.
Z okazji Dnia Niepodległości wspólnie z Klubem Przyjaciół Biblioteki wykonaliśmy dekoracje okolicznościowe oraz wystawę książek o tematyce historycznej z okresu powstania państwa polskiego przy towarzyszących nam w tle pieśniach patriotycznych.

 










wtorek, 7 listopada 2023

 





6 listopada obchodziliśmy w naszej bibliotece szkolnej  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Dzień Postaci z Bajek to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają
i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
 Są to postacie książkowe: księżniczki, piraci, wróżki np.  Kot w Butach, Czerwony Kapturek, Dziewczynka z zapałkami, Pippi , Kopciuszek, Myszka Miki,  Miś Uszatek, Bolek i Lolek,  Reksio itd. 
Tego dnia świetnie się bawiliśmy, losowaliśmy zafoliowane cytaty z bajek w formie zakładki do książki, odbyły się dwa konkursy: pierwszy to  „ Bajkowy ulubieniec"  każdy będący w tym dniu w bibliotece  wypisał swojego ulubionego bohatera bajkowego wraz z motywacją dlaczego tak uważa,  drugi konkurs dla najmłodszych to była możliwość wykonania pięknej kolorowanki Plastusia lub Misia Uszatka.

Ogromne podziękowania dla Klubu Przyjaciół Biblioteki  za pomoc
 w przygotowaniu wystawy - bajki naszego dzieciństwa.











czwartek, 26 października 2023

PIĘKNY PREZENT





 Serdeczne podziękowania dla Pań 
z Biblioteki Miejskiej 
w Józefowie 

za dary książkowe

 dla naszych

 najmłodszych czytelników.

Dzięki Państwa życzliwości i ofiarności, wzbogacił się nasz księgozbiór, co pozwoli na jeszcze skuteczniejsze zaspokajanie preferencji czytelniczych naszych  uczniów.




środa, 25 października 2023

Paweł Wakuła i Jagiełło pod prysznicem

     



PAWEŁ WAKUŁA


Za nami pierwsze spotkanie autorskie w ramach projektu biblioteki szkolnej „Książka blisko Ciebie”. Tym razem promujemy książkę historyczną.

24 października odbyło się spotkanie autorskie  z pisarzem Pawłem Wakułą.
 Wzięli w nim udział uczniowie klasy IVb, Vc i VIc.  
 


Pan Paweł Wakuła, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej jest autorem wielu książek dla dzieci jak „O czym szumi las” i „Mój tata jest olbrzymem”. Jest również twórcą książek, które w humorystyczny sposób przybliżają dzieciom historię. Na spotkaniu autor przedstawił dzieciom swoją książkę „Jagiełło pod prysznicem”, zabierając nas w podróż w odległe czasy panowania polskich królów. Uczniowie poznawali zabawne ciekawostki z życia Jagiełły
 i innych królów Polski. Swoje opowieści pisarz ilustrował rysując na żywo sugestywne ilustracje. Spotkanie stało się znakomitą zachętą do polubienia historii.


Wszystkich  chętnych uczniów zapraszamy po książki Pawła Wakuły, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Przekonajcie się sami, że nauka może być fascynująca. 

 Bardzo serdecznie dziękujemy bibliotekarzom Biblioteki Miejskiej w Józefowie za  współpracę i sponsorowanie  spotkania autorskiego.







Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Motywem przewodnim tego corocznego święta jest "Nasza szkoła czyta...",
 a jego najważniejszymi odbiorcami są dzieci.







Z tej okazji dzieci w naszej szkole mogły wysłuchać bajek czytanych przez panią Hannę pracującą w bibliotece szkolnej oraz zaproszonych przez nas gości specjalnych - Dyrektor Jadwigę Sikorską i starszego kustosza Mariolę Ładną z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, które ponadto podarowały dzieciom słodkie niespodzianki oraz książki do pracowni lekcyjnych.
Czytanie na głos pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację oraz stanowi świetną okazję do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu. Dlatego zachęcamy do głośnego czytania dzieciom również w domu.


Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci, a w szczególności organizatorkom Pani Kasi i Pani Ali.





poniedziałek, 9 października 2023

 


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC 
BIBLIOTEK SZKOLNYCH 


Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: „Wyobraź sobie”
 

Z TEJ OKAZJI OGŁASZAMY KONKURS FOTOGRAFICZNY                             "SLEEVEFACE"

 "sleeveface" stał się najbardziej rozpowszechniony w 2006 roku za sprawą portali społecznościowych, jednak znany wcześniej motyw ukazywał się na okładkach książek, płyt winylowych i czasopism. Termin został upowszechniony przed Johna Rostrona i Carla Morrisa w wersji winylowej w publikacji o tej samej nazwie". 




Czas trwania: cały miesiąc 

Cele konkursu: 

– promocja czytelnictwa i nowości wydawniczych,

 – propagowanie i rozwijanie aktywności artystycznej uczniów, 

– rozbudzanie inwencji twórczej i wdrażanie nietuzinkowych pomysłów. 

Warunki uczestnictwa.

 1. Do Polski wdarła się moda na sleeveface. Udział w konkursie polega na wykonaniu niebanalnego zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Możecie je wykonać podczas październikowej sesji sleeveface w naszej bibliotece. 

2. Zdjęcia przynosimy wydrukowane na papierze  do biblioteki do dnia 30.11.2023 

3. Do zdjęć musi być załączona oddzielna informacja z imieniem, nazwiskiem autora i klasą, do której uczęszcza. 

4. Wszystkie zdjęcia zostaną zaprezentowane w bibliotece. 

5. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. 

Promujcie wraz z nami książki sleeveface-ami :-) Potrzebna jest jedynie książka, wyobraźnia i aparat. Dobra zabawa gwarantowana! Zajrzyjcie na Corpus Libris – prowadzony od 2008 roku blog, gdzie można obejrzeć całą masę ciekawych twarzy bibliotekarzy i nie tylko prosto z książek. 

Serdecznie zapraszamy nauczyciele-bibliotekarze

oto przykład zdjęcia które w poprzednich latach zrobili nasi uczniowie:



Sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu" - Arkady Fiedler

ODCINEK 3.

Biblioteka szkolna pragnie  przybliżyć sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu" - będą prezentowane sylwetki pisarzy  oraz ich twórczość, którzy zaskarbili sobie  serca  najmłodszych swoją twórczością i działalnością społeczną. Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem wręczanym wyłącznie na wniosek dzieci. 

 


ARKADY FIEDLER

Arkady Fiedler urodził się 28/11/1894. 
 Polski podróżnik, wojskowy i pisarz. Jego znak zodiaku to ♐ Strzelec.
Zmarł 07/03/1985.

W roku 2022 przypada 128. rocznica urodzin i 37. rocznica śmierci Arkadego Fiedlera.

CIEKAWOSTKI O ARKADYM            FIEDLERZE

  • Gdy wybuchła II wojna światowa, przebywał na Tahiti. Powrócił do Europy, gdzie w Wielkiej Brytanii poznał i opisał losy polskich pilotów m.in. z Dywizjonu 303. 
  • Interesujące ciekawostki o Arkadym Fiedlerze znaleźć można w książce "Fiedler. Głód świata
           

Pamiętamy Arkadego Fiedlera jako pisarza i podróżnika, który sprzedał na całym świecie ponad 10 milionów swoich książek i który jak żaden inny autor potrafił opisać Polakom uroki Amazonii, Kanady i Madagaskaru. Jednak był nie tylko przedwojennym celebrytą i bohaterem plotek, był też postacią skomplikowaną, niejednoznaczną i kontrowersyjną. Jaki naprawdę był Arkady Fiedler, jeden z najsłynniejszych polskich globtroterów XX wieku? Co takiego miał w sobie, że tam, gdzie się pojawiał, ojcowie chcieli mu oddawać na noc swoje córki? Jak z pisarza niemal wyklętego i aresztowanego przez komunistów Fiedler stał się przyjacielem władzy? Piotr Bojarski, historyk i pisarz, kreśli pierwszy tak szeroki portret Fiedlera i czasów, w których żył. Sięga po nieznane materiały archiwalne, bada prywatne archiwa pisarza i szuka ludzi, którzy go jeszcze pamiętają. Idzie tropem autentycznych historii, ale także anegdot i skandali – zarówno prawdziwych, jak i tych zmyślonych. Jego książka pokazuje Arkadego Fiedlera w całej złożoności: nie tylko jako nieustraszonego podróżnika, ale również jako człowieka pełnego wahań i słabości.

Inne wybrane książki:

piątek, 6 października 2023

Sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu"




Biblioteka szkolna pragnie  przybliżyć sylwetki "Kawalerów Orderu Uśmiechu" - będą prezentowane sylwetki pisarzy  oraz ich twórczość, którzy zaskarbili sobie  serca  najmłodszych swoją twórczością i działalnością społeczną. Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem wręczanym wyłącznie na wniosek dzieci. 

Zaszczytne odznaczenie od 1968 roku przyznano już blisko tysiącu dorosłym nie tylko z Polski. Wśród udekorowanych znaleźli się:

 Jan Paweł II,  Dalajlama XIV,   Astrid Lindgren,   Tove Jansson czy Steven Spielberg. 

Pomysł zrodził się i dojrzał w popularnej przed laty gazecie popołudniowej "Kurier Polski". Jesienią 1967 ukazał się tam wywiad z Wandą Chotomską, autorką lubianej przez dzieci telewizyjnej audycji "Jacek i Agatka". Pisarka wspomniała o spotkaniu w szpitalu rehabilitacyjnym w podwarszawskim Konstancinie z chłopcem, który opiekującego się nim lekarza proponował wyróżnić orderem. Inicjatywę podchwycili dziennikarze "Kuriera Polskiego" i wspólnie z telewizją ogłosili konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania – dzieci nadesłały ponad czterdzieści cztery tysiące projektów, spośród których jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało rysunek dziewięcioletniej Ewy Chrobak z Głuchołaz (dziś instruktora harcerskiego, wychowawcy dzieci w specjalistycznej placówce wsparcia dziennego i sekretarza Kapituły OU).

Kapitule Orderu Uśmiechu zaczęła przewodzić znana pisarka Ewa Szelburg-Zarębina. Pierwszą osobą, która otrzymała Order Uśmiechu był profesor Wiktor Dega, wybitny lekarz i uczony, który stworzył poznańską szkołę ortopedii i rehabilitacji. Zabiegał, aby wzorem szkół angielskich, także w polskich ławkach siedziały obok siebie dzieci zdrowe i kalekie, pomagające sobie nawzajem, jako że to "ludzie zdrowi zobowiązani są uczynić ludzkim świat ludzi niepełnosprawnych".

Odznaczenie - w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". 

Będziemy  prezentować książki  które znajdują się w naszej bibliotece – zachęcam do wypożyczenia i przeczytania!

 Serdecznie zapraszam!

poniedziałek, 11 września 2023

 

 Narodowe Czytanie roku 2023 to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.



piątek, 8 września 2023



Takie małe przypomnienie przed Dniem Bibliotekarza i Bibliotek 😍
Bo czymże byłyby biblioteki i pracujący w nich bibliotekarze,
gdyby nie książki i towarzyszące im emocje? 😁



sobota, 2 września 2023

DRODZY RODZICE

 

cz. 1

DLACZEGO  WARTO  CZYTAĆ DZIECIOM?





Wzmacniamy więź i poczucie bezpieczeństwa

Podczas czytania rodzice i dzieci są blisko.
Dzieci czują się bezpieczne i słuchają ciepłego głosu rodzica. 
Nic nie rozprasza wspólnego bycia . Dzieci czuje się ważne, to czas tylko dla Was.









czwartek, 22 czerwca 2023

NAJLEPSI CZYTELNICY W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

 Najlepsi czytelnicy w klasach 4-8

I miejsce:  MARCIN NOWAK KL. 6C  – wypożyczonych  110  książek.

II miejsce:    RADOSŁAW ZAWADKA KL. 5C - wypożyczonych  96 książek

III miejsce:    PIOTR JABŁOŃSKI kl. 5C - wypożyczonych  85 książek. 


Najlepsi czytelnicy w klasach 1-3

I miejsce:  MARIA  DZIEDZIC KL. 3D – wypożyczonych 148 książek.

II miejsce: SZYMON WOJCZAKOWSKI KL. 2C  – wypożyczonych  105 książek.                                                                                                                   

III miejsce: OREST  VICHARUK KL. 2C  -wypożyczonych  96 książek.                                                                   

GRATULACJE!!!

poniedziałek, 12 czerwca 2023

POMYSŁOWY PODRÓŻNIK

Młody podróżnik Radek Zawadka z klasy 5c, będący w przyjaźni  z ekologią,  który przygotowuje się do wakacyjnych wędrówek wykonał kamizelkę z surowców wtórnych - stara, uszkodzona,  zafoliowana mapa. 

Jestem gotowy na wyjazd w Sudety.

     Mapa pochodziła z ubytków biblioteki szkolnej, a w wydaniu Radka  dostała swoje nowe życie.  Super kamizelka  może służyć jako sprawdzenie właściwej  drogi, szlaku górskiego oraz jako ochrona od zimna.


Radku gratulujemy pomysłu !!! 
CZEKAMY NA  RELACJE Z CIEKAWYCH MIEJSC, KTÓRE ZWIEDZISZ!!!



 

środa, 7 czerwca 2023

Ulubione książki z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków

 Nie trzeba nikogo przekonywać, że bajki, baśnie i inne ciekawe historie są nieodłączną częścią  dzieciństwa . Najzwyczajniej w świecie uwrażliwiają na otaczający świat, ale i uczą np. odwagi, śmieszą, relaksują. I, co ciekawe, dla małego człowieka są bardzo bliskie.

W ramach bibliotecznego projektu czytelniczego uczniowie będą na blogu prezentować ulubione książki rodziców i dziadków. Uczeń ma za zadanie porozmawiać w domu ze swoją mamą, tatą, babciami, dziadkami i dowiedzieć się, jakie były ich ulubione książki, gdy byli w wieku szkolnym.

        Na tej podstawie powstanie  lista ULUBIONYCH KSIĄŻEK Z DZIECIŃSTWA NASZYCH RODZICÓW I DZIADKÓW. 

Wojtek Wasążnik z klasy 6a prezentuje ulubione książki swoich rodziców 






"Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic"  jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do cyklu powieści o Panu Samochodziku – charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W „Tajemnicy tajemnic” Pan Samochodzik jest na tropie przemytników cennych ikon. Dochodzenie prowadzi go z Bieszczad do Pragi, gdzie pojawiają się zupełnie nowe zagadki kryminalne, związane z alchemią, różokrzyżowcami i praskim rabinem. 















wtorek, 6 czerwca 2023

PRZECZYTAŁAM - POLECAM

 


Czytanie ma wiele zalet, dlatego książka to jedna z ciekawszych form relaksu.  Ponieważ wiemy, jak trudno wybrać z gąszczu książek te najbardziej wartościowe i najciekawsze, postanowiliśmy wam pomóc. Dwie wspaniałe czytelniczki przejrzały ofertę biblioteki szkolnej  i postanowiły zaprezentować oraz  polecić książki warte przeczytania. Tym razem Ala i Basia polecają książki z serii  "Hotel Winterhouse".

         OTO ONE!

 

O czym jest książka?

Elizabeth Somers straciła rodziców w wypadku, którego nie pamięta. Ma dopiero 11 lat i musi teraz mieszkać z ciocią oraz wujkiem. Los nie był dla niej łaskawy, ale wkrótce wszystko może się zmienić. Pewnego dnia zostaje wysłana, na święta do tajemniczego Hotelu Winterhouse. Tu znajduje nowego przyjaciela, którym jest jedenastoletni Freddy. Łączy ich to, że bardzo lubią zagadki. Wkrótce odkrywają, że stary budynek również może ukrywać największą z nich!

W ogromnej bibliotece Hotelu Winterhouse bohaterowie znajdują dziwną książkę, która nie pozwala się odnieść na biblioteczną półkę. Co więcej, może być kluczem do rozwiązania tajemnicy budynku i jego dziwnych gości. Dzieci rozpoczynają śledztwo, odkrywają kolejne zagadki....

co zdarzyło się dalej przeczytajcie sami!!!!!